Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

2015

LIETUVOS NACIONALINĖJE FILHARMONIJOJE SKAMBĖS „VARPAI“


2015 03 18


Kovo 21 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambės įspūdinga XX a. pirmosios pusės kūrinių programa, atverianti to laikotarpio muzikos istorijos lūžių ir permainų panoramą. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) pasirodys mūsų publikai puikiai pažįstamas maestro iš Pancūzijos Olivier Grangeanas.

Simfoninės muzikos koncerte „Simfoniniai fejerverkai“ LNSO su Kauno valstybiniu choru bei solistais Julija Stupnianek (sopranas), Tomu Pavilioniu (tenoras) ir Steinu Skjervoldu (baritonas) atliks monumentalią Sergejaus Rachmaninovo (1873–1943) poemą „Varpai“, parašytą 1913 metais (eilės Edgaro Allano Poe, vertimas į rusų kalbą Konstantino Balmonto). Kalbėdamas su biografu Oskaru Rizemanu apie „Varpus“ kompozitorius prisipažino: „Tai kūrinys, kurį rašiau su aistra ir polėkiu, branginu jį labiausiai iš visų savo darbų“. Rachmaninovas visada pabrėždavo, kad jam be galo svarbi sakralinė šio veikalo prasmė.

Neįprasta ir sukūrimo istorija. 1912 m. vasarą gyvendamas savo pamėgtoje Ivanovkoje kompozitorius gavo anoniminį laišką, kuriame buvo įdėtas Edgaro Allano Poe poemos „Varpai“ rusiškas vertimas. Trumpame prieraše nepažįstamasis prašė perskaityti poemą, esą šios eilės sukurtos specialiai Rachmaninovui. Tik vėliau paaiškėjo, kad laiško autorė buvo Rachmaninovo mokinė Maša Danilova. Ir iš tiesų kompozitoriui eilės patiko, jis panoro kurti muziką. Perteikti žmogaus gyvenimo atskirus tarpsnius ypač mėgstamų varpų skambesio įvaizdžiais jam buvo labai įdomu.

Simfoninę vakaro programą papildys įvairiausiomis orkestro spalvomis žaižaruojanti Igorio Stravinskio (1882–1971) orkestrinė fantazija „Fejerverkai“, 1908 m. sukurta kaip dovana bičiulio Nikolajaus Rimskio-Korsakovo dukters Nadeždos ir Maximiliano Steinbergo vestuvių proga, bei Alberto Rousselo (1869–1937) Simfonija Nr. 3, 1927 m. parašyta garsiojo Bostono simfoninio orkestro 50-mečiui.

Patrauklią programą diriguos prancūzų dirigentas Olivier Grangeanas. Jį Lietuvos publika pažįsta daugiau kaip 15 metų. Pasak maestro, jau per pirmą susitikimą su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) jis buvo maloniai nustebintas mūsų muzikantų imlumo, su kolektyvu iškart užsimezgė puikūs profesiniai ir asmeniniai santykiai. Šiuo metu Paryžiuje gyvenantis dirigentas gastrolių koncertus dažnai rengia pasiūlius Prancūzijos institutui Paryžiuje, kurio iniciatyva pirmąkart atvyko ir į Vilnių.

Maestro Olivier Grangeano diriguojamas simfoninės muzikos koncertas „Simfoniniai fejerverkai“ Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skambės kovo 21 d., šeštadienį, 19 val. Kovo 20 d. 18 val. ta pati programa bus atlikta Kauno valstybinėje filharmonijoje.

filharmonija.lt