2025
KARO REQUIEM LIUBLIANOS FESTIVALYJE
2025
02
10
8-asis Liublianos žiemos festivalis prasidės monumentaliu anglų kompozitoriaus Bendžamino Britteno „Karo Requiem“. Šis chorams, solistams ir orkestrui skirtas kūrinys laikomas vienu įtaigiausių ir emocingiausių XX amžiaus kūrinių. Jis parašytas iškilmingai pašventinimo ceremonijai naujosios Koventrio katedros, pastatytos vietoj keturioliktojo amžiaus bažnyčios, subombarduotos per Antrojį pasaulinį karą. Karo Requiem sugretina Lotynų kalbos mišių tekstą su ekstraliturginiais anglų karo poeto Wilfredo Oweno eilėraščiais, atvaizduojančiais Pirmojo pasaulinio karo fronto siaubą. Brittenas šiuos elementus sujungė į išraiškingą ir galingą kūrinį. Atsidavęs pacifistas Brittenas šiuo darbu sukūrė svarbią antikarinę žinią, kuri ir šiandien skamba karų draskomame pasaulyje.
Karo Requiem atliks 2025-ųjų Liublianos festivalyje reziduojantis Slovėnijos filharmonijos orkestras, kuriam diriguos legendinis maestro Charlesas Dutoit, dažnas svečias Slovėnijos sostinėje. Solistė – daugybę apdovanojimų pelnęs sopranas Nadežda Pavlova, vertinama dėl nepriekaištingo bel canto, tenoras Ianas Bostridge'as, pripažintas Britteno specialistas, ir pripažintas baritonas Matthiasas Goerne'as, žinomas tiek dėl pasirodymų operos scenoje, tiek dėl studijinių įrašų. Prie Slovėnijos filharmonijos choro prisijungs menine kokybe ir griežtu požiūriu išsiskiriantis Lietuvos valstybinis Kauno choras, kuriam dažnai patikimos naujų kūrinių premjeros, bei garsusis Vienos berniukų choras Sängerknaben, įkurtas XIII a.
„Karo Requiem“ yra tiesioginis muzikinis Britteno pacifizmo atspindys, kurio jis laikėsi visą gyvenimą. Jo tikslas šioje kompozicijoje buvo ne tik šlovinti britų karius, žuvusius už savo šalį; veikiau jis skyrė kūrinį visoms karo aukoms.
Autorius premjerai sąmoningai pasirinko skirtingų šalių solistus: vokiečių baritoną Dietrichą Fischerį-Dieskau, rusų sopraną Galiną Višnevskają ir britų tenorą Peterį Pearsą. Tokiu būdu jis tikėjosi glaudžiau suvienyti pastangas siekti taikos tas šalis, kurios kovojo ir patyrė didžiausias aukas, kokias kada nors matė pasaulis.
Dirigento Charleso Dutoito reikalavimu Liublijanos žiemos festivalyje „War Requiem“ išgirsime tiksliai taip, kaip Brittenas norėjo.
Kūrinyje lotyniškų mišių už mirusiuosius tekstas derinamas su širdį veriančiomis anglų poeto Wilfredo Oweno eilėraščiais apie karo beprasmybę. Poetas patyrė Pirmojo pasaulinio karo baisumus ir žuvo būdamas 25 metų, likus vos savaitei iki paliaubų pasirašymo 1918 m. lapkričio 11 d.
ATLIKĖJAI
CHARLES DUTOIT, dirigentas
SLOVENIJOS FILHARMONIJOS ORKESTRAS IR CHORAS
KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
VIENOS BERNIUKŲ CHORAS „SÄNGERKNABEN“
NADEŽDA PAVLOVA, sopranas
IAN BOSTRIDGE, tenoras
MATTHIAS GOERNE, baritonas