Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

2012

DIDINGĄJĮ G. VEDRI „REQUIEM“ LNOBT SCENOJE DAINUOS DU CHORAI


2012 03 08


Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre kovo 17 d. atliekant didingą Giuseppe’s Verdi „Requiem“ greta garsių solistų – Violetos Urmanavičiūtės-Urmanos, Anitos Rachvelishvili (Gruzija), Alfredo Nigro (Italija) ir Riccardo Zanellato (Italija) – dainuos net du chorai.

Nacionalinio operos ir baleto teatro choro (vadovas Česlovas Radžiūnas) gretas papildys Lietuvos koncertinės scenos pažiba,  Kauno valstybinis choras (vadovas Petras Bingelis). Grieš LNOBT simfoninis orkestras. Diriguos Robertas Šervenikas.

Kodėl G. Verdi „Requiem“ atlikimui reikia net dviejų didelių chorų?

Formaliai G. Verdi „Messa da Requiem“ (toks yra pilnas kūrinio pavadinimas) sukurtas kaip tradicinės Romos katalikų liturgijos gedulingosios mišios, tačiau pamaldų metu šis veikalas turbūt neskambėjo nė karto. Mat tam ir nėra skirtas. G. Verdi „Requiem“ yra monumentalus koncertinis opusas, kokių XIX ir vėliau XX a. buvo sukurta ne vienas.

Dažniausiai didingasis G. Verdi opusas gretinamas su W. A. Mozarto „Requiem“, šiedu veikalai laikomi bene iškiliausiais koncertinių mišių pavyzdžiais pasaulinėje muzikos literatūroje. G. Verdi veikalas išsiskiria tuo, jog turi daugelį operos bruožų, tad vienas kritikas yra pavadinęs šį kūrinį „opera bažnytiniais drabužiais“.

Savo „Requiem“ G. Verdi rašė kaip pagarbos ir atminimo ženklą draugui ir italų tautos didvyriui, rašytojui Alessandro Manzoni. Kūrinio premjera įvyko 1874 m. gegužės 22 d. Milano Šventojo Morkaus katedroje, Manzoni mirties metinių proga, o po keleto dienų buvo pakartota „La Scala“ teatre. Anuomet dirigavo pats G. Verdi, dainavo solistai, prieš keletą metų atlikę kompozitoriaus operos „Aida“ premjerą Europoje.

G. Verdi „Requiem“ tapo didžiuliu triumfu, kuris reiškė ne tik paties kūrinio sėkmę, bet ir tapo tuomet dėl savo tautinės savimonės kovojusių italų manifestu, tarsi sakančiu – „mes esame“. Tokioms didingoms emocijoms reikšti reikėjo ir atitinkamo įkūnijimo, tad greta keturių solistų naudojamas dvigubas choras. LNOBT scenoje kovo 17-ąją dainuos net apie 140 choristų!

Po kūrinio premjeros Italijoje prasidėjo jo ilga ir sėkminga kelionė po pasaulį: triumfališkas pasirodymas Londono „Royal Albert Hall“ salėje, septyni atlikimai Paryžiuje ir t. t. Lietuvos publika taip pat gerai pažįsta Giuseppe’s Verdi „Requiem“, mūsų krašte jis buvo atliktas ne kartą. Kovo 17-ąją LNOBT siūlo ne tik prisiminti šią didingą muziką, bet ir pasimėgauti puikių atlikėjų muzikavimu.

LNOBT inf.